Webinary, konferencje, każde wystąpienie online to ogrom przygotowań i stres dla mówcy. Nawet jeżeli jest on pozytywny i mobilizujący to nadal stres. Dlatego często decydujemy się na nagranie naszego wystąpienia i jego odtworzenie. Jakie są wady, a jakie zalety? Kiedy warto o tym pomyśleć, a kiedy to nie jest dobry pomysł?
Nagrywanie konferencji nie jest czymś nowym i niespotykanym. Ile razy zapisałeś się na webinar albo konferencję, ale nie mogłeś jednak brać udziału? Co działo się dalej? Dostawałeś nagranie, mogłeś przesłuchać lub obejrzeć je we własnym tempie, zastopować, wrócić do interesującego Cię fragmentu. Wniosek? Nagrania są wygodne dla uczestników. A co z prelegentami, osobami występującymi. Czy dla nich też niesie to korzyść?
Nie jesteś pewien czy chcesz nagrać wystąpienia czy zorganizować konferencje na żywo? Daj nam znać, pomożemy w decyzjiZalety nagrania wystąpienia online i późniejszego odtworzenia:
- Panujesz nad agendą.
Odtwarzasz nagrania dokładnie w takiej samej kolejności jak zaplanowałeś. Masz pewność, że są one wypuszczone punktualnie i odbiorcy nie czekają na wykład. 😊 - Brak zmęczenia.
Prowadząc całodzienną konferencję, możesz nagrać kilka z nich (a nagrywać możesz nawet miesiąc). Dzięki temu zachowasz taką samą dynamikę wypowiedzi i nie dasz odczuć uczestnikom, że 5 godzina gadania jest mecząca dla Twoich strun głosowych. - Bieżące odpowiedzi na pytania.
Odtwarzając nagranie, możesz na bieżąco moderować czat i odpowiadać na pytania pojawiające się do tego, co właśnie prezentujesz. Oczywiście sesję Q&A możesz zachować na koniec i po prostu włączyć się do spotkania ze swoją kamera i mikrofonem. Polecamy szczególnie tym, którzy samodzielnie prowadzą webinar i nie mają pomocnika, który wyłapie wszystkie, albo chociaż te najciekawsze pytania. - Postprodukcja.
Każde nagranie możesz podać obróbce. Podstawowa postprodukcja obejmuje zazwyczaj wycięcie zbędnych fragmentów (np. powtórzeń, przejęzyczeń, pauz), dodanie planszy początkowej i końcowej.
Magia zaczyna się jak masz trochę więcej czasu i budżetu. Wtedy można dodać intro multimedialne, animacje urozmaicające Twój przekaz, muzykę w tle, napisy (nie wszystkie platformy mają funkcję generowania napisów na żywo, a jak już mają, to… polski muszą jeszcze podszkolić). 😊 - Materiały na 200%
Jeżeli w czasie wystąpienia korzystasz z prezentacji multimedialnej dla zobrazowania tego, o czym mówisz, wcześniejsze nagranie pozwala Ci na przygotowanie prezentacji na 200%. Oglądając to, co zarejestrowałeś może nasunąć Ci się jeszcze coś do dodania, a może czegoś jest zbyt dużo na slajdzie? - Dodatkowe zaskakujące elementy
Wyobraź sobie, że w czasie konferencji online masz część dot. rozdania nagród. I super! Możesz ją zrobić w 100% online, zaprosić na scenę albo łączyć się z nagrodzonymi. Ale możesz też nagrać wcześniej niektóre elementy np. pozdrowienia i gratulacje dla nich od znanych osób i potem je odtworzyć. A jeżeli tematyka i konwencja wydarzenia pozwala na więcej, dobrym pomysłem jest np. nagranie rozdania z jakiegoś zaskakującego miejsca np. 3 miejsce z kopalni w Wieliczne, 2 miejsce z molo w Sopocie, a 1 miejsce na Kasprowym Wierchu. Na żywo nie jesteś w stanie tego zrobić, a nagrywając już tak 😊 A potem oczywiście rozmawiasz na żywo z laureatem. Takie dodatkowe elementy zawsze zapadają w pamięć.
Możesz też nagrać intro wydarzenia jak np. wchodzisz do swojego biura. Pokazać z lotu ptaka jak wygląda siedziba Twojej firmy. To wszystko elementy wystąpienia online, które mogą być wcześniej zarejestrowane. - Content marketing
Każde wydarzenie czemuś służy najczęściej edukacji lub pozyskaniu nowych klientów. To, że możesz wykorzystać nagranie po evencie jest jasne, ale jeżeli nagrasz je wcześniej i dobrze przygotujesz możesz skorzystać jeszcze bardziej. W jaki sposób? Podlinkuj strony, na których mówisz o szczegółach danego zagadnienia, odnieś do ebooka. - Wisienka na torcie – eliminujesz stres.
Z naszego doświadczenia przeprowadzania prób przed eventami i rozmawiania z nimi po eventach wiemy, że większość zastanawia się jak im poszło, czy wszystko było ok, część z nich nie przepada za tą częścią swojej pracy. Nagranie pozwala na eliminację stresu. Nie mówisz to tłumu, nie rozprasza Cię czat. Możesz zobaczyć jak wypadłeś i zawsze je poprawić (chociaż na pewno poszło Ci super).
Wady:
- Jakość
Czasami chociaż nie wiem jak byś się starał platformy do streamingu online nawet z pięknej jakości robią… masakrę.
Rozwiązanie: Przetestuj, sprawdź, skonfiguruj platformę zanim zaczniesz wypuszczać nagranie. Przykładowo Zoom obcina jakość do 360p. Jak sami informują na stronie www: „(…)spotkania w jakości wideo 720p są dostępne tylko dla użytkowników kont Pro lub wyższych i tylko dla spotkań z maksymalnie dwoma uczestnikami; jakość 1080p jest obecnie przeznaczona dla wyjątkowych zastosowań(…)”. - Nieaktualne dane
Przy niektórych branżach trzeba uważać z nagraniami, a nie tyle z nagraniami, co ze śledzeniem nowości. Na konferencjach, które dotyczą przykładowo nowości w zmianach prawnych, przepisy mogą się zmienić tuż przed wydarzeniem.
Rozwiązanie: Zawsze można zrobić wstęp na żywo, że właśnie zostało wprowadzone to i to, ale ta prezentacja nadal przekazuje sprawdzone i merytoryczne dane. A jeżeli wszystko zostało odwrócone do góry nogami? Wchodzimy w pełni na żywo 😊 - Pogoda
Nagraliśmy piękne wystąpienie siedząc w ogrodzie, słońce w tle, błękitne niebo, sielanka na całego, a w czasie webinaru za oknem leje jak z cebra.
Rozwiązanie: Po pierwsze nie ma nic złego w tym, że coś nagrywamy wcześniej. Oczywiście pod warunkiem, że nie próbujemy udawać, że jesteśmy online. Po drugie, Ale nie ma nic złego w tym, że nagrywamy coś wcześniej i w pełni poświęcamy się komunikacji na żywo na czacie
Niezależnie od tego czy nagrywacie, czy będziecie na żywo, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki! A w razie potrzeby służymy pomocą 😊
Formularz