Nauka zdalna 10 konkretnych rad dla rodziców

Video
Dźwięk
Światło
Przygotowanie siebie i gości
Jakość połączenia

 

Nauka zdalna
10 konkretnych rad dla rodziców

8 minuty czytania | 07.04.2021 | Udostępnij

Minął już ponad rok od rozpoczęcia nauki zdalnej. Nomen omen, wiele się wszyscy nauczyliśmy o tym, jak się uczyć. Edukacja zdalna to kwestia bezpośrednio wpływająca na życie każdego z nas. Nawet jeśli nie jesteś ani nauczycielem, ani rodzicem to przyszłość nas wszystkich zależy od wykształcenia dzisiejszych przedszkolaków, uczniów i studentów.

Zdalna nauka 12 marca 2020 r. w całej Polsce, we wszystkich szkołach i przedszkolach zawieszone zostały stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a kilka dni później także zajęcia opiekuńcze. Od 25 marca wprowadzony został obowiązek nauki zdalnej i jest to data, od której edukacja zmieniła się na zawsze. Początki nie były łatwe. Dla większości dyrektorów szkół, nauczycieli, ale przede wszystkim samych uczniów i ich rodziców przejście w tryb zdalny było skokiem na głęboką wodę, bardzo często bez wcześniejszego przygotowania. Tymczasem zdalny tryb nauczania, będący elementem cyfryzacji edukacji to wcale nie jest “pandemicznym wynalazkiem”. Część szkół miała już przetestowane narzędzia, wyszkolonych pedagogów, a nawet jednolite platformy komunikacyjne. Te placówki poradziły sobie z przejściem w tryb zdalny najlepiej.

W zakresie nauki zdalnej wciąż mamy sporo do zrobienia. Jest dużo aspektów, które mogły uciec naszej uwadze lub które możemy poprawić. Bazując na własnym doświadczeniu, doświadczeniu rodziców, ale też agencji organizującej konferencje oraz spotkania online, podpowiadamy na co zwrócić uwagę aby nauka zdalna była jak najbardziej efektywna i przebiegała w komfortowych warunkach.1. Spokój

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale naprawdę spokój i opanowanie są ważne. Złośliwość rzeczy martwych objawia się najmocniej w czasie naszego zdenerwowania. A teraz rady bardziej konkretne...


2. Zaplanuj przestrzeń

Zacząć powinniśmy od przygotowania stanowiska pracy. Należy zadbać o to, by przestrzeń do nauki była (w miarę możliwości) wydzielona, bez rozpraszających elementów jak włączony telewizor, radio, czy krzątający się wokół pozostali domownicy. Miejsce do nauki warto oddzielić od przestrzeni, w której dziecko będzie odpoczywało czy wykonywało inne czynności domowe. Jeżeli to możliwe, dobrze jest ustawić biurko tak, by tło za plecami dziecka nie było „widokiem” na drzwi, ruchliwą część mieszkania czy okno. Każde z powyższych może rozpraszać lub być obciążeniem dla dziecka. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, wygodne ergonomiczne krzesło i biurko. By móc efektywnie, bez zakłóceń, uczestniczyć w nauce zdalnej dziecko potrzebuje mieć dostęp do Internetu o dużej przepustowości. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kabla sieciowego, a nie WiFi.


3. Jaki komputer wybrać by nie zbankrutować?

Komputer do nauczania zdalnego nie musi być nową superszybką maszyną z wyśrubowanymi parametrami.
Powinien radzić sobie z podstawowymi aplikacjami do nauczania-Teams, Zoom, Google Meet.
Parametry jakimi powinien dysponować taki komputer to:
- Procesor klasy Intel i3 lub i5
- 4GB pamięci RAM
- Dysk SSD o pojemności 100GB
Zadbajmy o to by komputer był w dobrej kondycji. Pamiętajmy, że jest to narzędzie do komunikowania się i wykonywania zadań. Jeżeli komputer będzie działał niestabilnie, wyłączał się lub zawieszał uniemożliwi to płynną naukę, a uczeń może nie nadążać za resztą klasy.
W serwisach aukcyjnych oraz w sklepach oferujących sprzęt poleasingowy można znaleźć klika modeli godnych polecenia, które nie zrujnują domowego budżetu (wystarczy 2 x 500+). Szukajmy laptopów biznesowych. Cechują się one lepszymi parametrami technicznymi, materiałami użytymi do wykonania oraz lepszymi matrycami:
- DELL Latitude E5440
- Fujitsu Lifebook E734
- HP ProBook 640 G1


4. Okno na świat

Jeżeli komputer lub laptop nie jest wyposażony we wbudowaną kamerę, powinniśmy taką kupić. Nie jest to kluczowe, to uczeń powinien dobrze widzieć swojego nauczyciela, ale nie powinniśmy też tego zupełnie lekcaważyć. Włączona kamera pomaga także w samodyscyplinie uznia podczas zdalnych lekcji. Oto klika modeli, które kupimy za rozsądną kwotę.
- Microsoft LifeCam HD-3000
- Logitech HD Webcam C270
- Xiaomi Mi IMILAB Webcam 1080p


5. Dźwięk to podstawa

Jeśli w miejscu, gdzie dziecko będzie się uczyło jest głośno, lub nie mamy na tyle komfortowych warunków by korzystać z głośników, wyposażmy się w słuchawi. Pamiętajmy, że dziecko będzie miało założone słuchawki przez kilka godzin dziennie. Dlatego unikjmy słuchawek dokanałowych. Po kilku godzinach korzystania ze sprzętu tego typu słuch może być mocno przemęczony. Oto kilka wygodnych modeli, które możemy polecić:
- Sennheiser
- PC 5 CHATLogitech H390
- Jabra Evolve 20 MS Duo


6. Dobre rady, o które nikt nie prosił, a wszyscy potrzebują

Jeśli na jednym komputerze musi pracować więcej osób, lub komputer służy również do rozrywki dla reszty rodziny, utwórzmy oddzielne profile na komputerze - każdy użytkownik powinien mieć swój osobny profil. Unikajmy sytuacji, gdzie kilka osób korzysta z urządzenia podając swoje dane do logowania w poczcie, na stronach i aplikacjach. Ułatwi to też rozdzielenie czasu pomiędzy nauką a rozrywką.Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowościami!
Wystarczy, że podasz swojego maila.


  7. Microsoft Teams

  Funkcje, na które warto zwrócić uwagę w TEAMS
  Ustawianie tła podczas spotkań
  Microsoft Teams jest świetnym narzędziem do zdalnych spotkań. Niestety zdarza się, że w tle widać inne osoby lub rzeczy, których nie chcesz upubliczniać.
  Jak zamazać tło w Teams? To bardzo proste: przed dołączeniem do spotkania włącz kamerę i kliknij suwak rozmazania/ustawień tła. Po włączeniu funkcji zobaczysz podgląd widoku Twojej kamery z rozmazanym tłem. Jeśli posiadasz najnowszą wersję Teams, z prawej strony ekranu pojawi się menu Ustawienia tła. Wybierz pierwszą opcję z listy i zatwierdź wybór przyciskiem Zastosuj.


  Jeśli jesteś w trakcie wideorozmowy lub spotkanie już trwa, kliknij ikonę Więcej opcji (trzy kropki) i wybierz opcję Rozmyj tło lub Pokaż efekty tła.


  Możesz także dodać własną grafikę lub zdjęcie

  W przypadku zaplanowanego spotkania, tło można zmienić jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy. W trakcie łączenia pojawi się następujący obraz:


  aby zmienić tło, wybierz przycisk Ustawienia tła znajdujący się pomiędzy ikoną kamery, a mikrofonu.
  Ustawienia tła pojawią się po prawej stronie ekranu.


  Żeby dodać swoje tło, kliknij w przycisk Dodaj nowy, a następnie wybierz obraz z komputera do przesłania. Nowy obraz pojawi się pod propozycjami od Microsoft, wybierz go i gotowe.

  W trakcie już trwającej rozmowy przejdź do swoich ustawień klikając w znaczek „…”, tak jak na zdjęciu poniżej.


  Następnie wybierz opcję Pokaż efekty tła. Po prawej stronie pojawi się menu Ustawienia tła.


  Jeżeli chcesz dodać swoje tło, kliknij w przycisk Dodaj nowy, a następnie wybierz obraz z komputera do przesłania. Nowy obraz pojawi się pod propozycjami od Microsoft. Wybierz go i kliknij Zastosuj.


  UWAGA: Pamiętaj, że obraz powinien być plikiem .JPG, .PNG lub .BMP

  Podnieś rękę w spotkaniu Microsoft Teams

  Zdalne rozmowy prowadzone przez Internet potrafią być chaotyczne. Nowa funkcja Microsoft Teams pozwala zasygnalizować chęć zabrania głosu bez potrzeby przerywania lub wchodzenia komuś w słowo. Wystarczy kliknąć ikonę dłoni na pasku funkcji rozmowy w Teams. Podniesienie ręki podczas spotkania wyświetli wszystkim użytkownikom ikonę dłoni oraz wyświetli imię i nazwisko osoby chcącej zabrać głos.


  Kiedy więcej niż jedna osoba podniesie rękę, nazwa użytkownika zostanie zmieniona na liczbę. Wszystkie osoby z podniesioną ręką można zobaczyć na liście uczestników rozmowy lub spotkania.


  W środowisku szkolnym prowadzimy czasem wiele rozmów i niektóre, ważne informacje mogą zgubić się w setkach wysyłanych i odbieranych wiadomości. Jeśli chcesz zachować wiadomość na później, możesz ją zapisać i wrócić do niej po czasie. Klikając Więcej opcji (ikona z trzema kropkami) i wybierając Zapisz tę wiadomość, wiadomość zostanie zarchiwizowana. By przeczytać zapisane wiadomości kliknij w swoje zdjęcie w prawym górnym rogu i wybierz Zapisane.


  8. Wskazówki do aplikacji Zoom

  Zamazywanie tła podczas spotkań Zoom

  W aplikacji Zoom możesz zamazać swoje tło lub użyć wirtualnego. Należy kliknąć rozwinięcie menu przy kamerze, a następnie wybrać odpowiednią pozycję. Trafiamy do jednej z zakładek wśród wszystkich ustawień.


  Do wszystkich ustawień można się dostać również po kliknięciu tarczy, w lewym górnym rogu a następnie ikony koła zębatego.


  Dodać własne tło (statyczne lub animowane) możesz klikając plus nad tłami, a następnie po wybraniu odpowiedniej opcji wybierz plik w oknie wyboru systemowego eksploratora.


  Podniesienie ręki Zoom

  Korzystając z aplikacji Zoom możesz także zasygnalizować chęć zabrania głosu poprzez podniesienie ręki. Wystarczy na pasku nacisnąć ikonę raise hand.


  Lepsza jakość dźwięku Zoom
  W Zoommożna włączyć opcję profesjonalnego audio – omija ona wiele filtrów modyfikujących i optymalizujących dźwięk oraz używa większego bitrate’u audio, dzięki czemu jesteśmy dużo lepiej słyszalni. Opcja jest warta użycia w przypadku odtwarzania audio lub filmów (uwaga na źródło dźwięku i fps przy filmach), ale nie warto jej nadużywać, np. przy normalnej rozmowie przez mikrofon, gdyż wymusza ona dodatkowe obciążenie łącza naszego i naszych rozmówców.
  Włączamy opcję w ustawieniach audio (nazwa opcji różni się w zależności od wersji aplikacji Zoom a następnie klikamy przycisk Turn on Original Sound w lewym górnym rogu tak, by podświetlony był na niebiesko.


  9. Wskazówki dla Google Meet

  Zamazywanie tła podczas spotkań Google Meet

  W Google Meet wirtualne tło możesz ustawić po kliknięciu 3 kropek w prawym dolnym rogu i wybraniu pozycji Zmień tło.


  Następnie wybierz tło spośród przygotowanych lub dodaj własne, korzystając ze znaku plusa.


  10. Giganci idą do szkoły

  Technologiczni giganci dostrzegają potrzebę rozwoju narzędzi i rozwiązań wspomagających naukę zdalną. Najlepszym przykładem jest firma Microsoft od wielu lat współpracująca z edukacją. Microsoft oferuje narzędzia ułatwiające przeprowadzanie lekcji online, publikowanie materiałów, do których nauczyciele i uczniowie mają dostęp z dowolnego miejsca na Ziemi. To również sposób na to, żeby współpracować, rozwiązywać zadania, publikować treści i organizować spotkania nie wychodząc z domu. Microsoft prowadzi także serię webinariów i przygotowuje materiały szkoleniowe dla nauczycieli, dyrektorów i szkolnych administratorów IT, które wprowadzają ich w świat cyfrowej edukacji i stanowią platformę wymiany doświadczeń.


  Czy przyszłość jest zdalna?

  Pandemia, która odmieniła świat kiedyś się skończy, ale zmiany, które spowodowała pozostaną z nami na dłużej. Już dziś wiadomo z całą pewnością, że modele pracy i edukacji w trybie zdalnym czy hybrydowym pozostaną nawet wówczas, gdy uczniowie wrócą do szkół. Placówki edukacyjne posiadają coraz lepszą infrastrukturę i pracują nad kształtowaniem umiejętności cyfrowych zarówno uczniów, jak i pedagogów. To, co jeszcze rok temu wielu osobom wydawało się rozwiązaniem tymczasowym (i, co trzeba uczciwie powiedzieć, często wprowadzanym chaotycznie) dziś staje się powoli nowym, uporządkowanym standardem. Poszerzanie modeli edukacyjnych, dopasowywanie ich do realiów zmieniającego się świata, pozostawienie możliwości wyboru trybu pracy czy nauki to wciąż wielkie wyzwani, ale również ogromna szansa. Nawet jeśli do nauki zdalnej podchodzisz sceptycznie warto spojrzeć na ten model jako element zmian społecznych mających wiele zalet – między innymi inkluzywność, wyrównanie szans, walkę z wykluczeniem cyfrowym. Dobrze jest mieć głowę otwartą na nowe, w końcu uczymy się przez całe życie.

  Bądź na bieżąco!
  Pobierz raport:
  EVENTY - jak to się robi w dobie pandemii?

  Pobierz raport
  Zorganizuj
  konferencję ONLINE