Event online z green screenem czy diodą?

Green screen vs dioda. Czyli jak cię widzą, tak cię piszą

Studio z green screen
Edkran diodowy
Konferencja online

 

Green screen vs dioda
Czyli jak cię widzą, tak cię piszą

3 minuty czytania | 11.05.2021 | Udostępnij


W wydarzeniach online, podobnie jak w przypadku tradycyjnych eventów, ważna jest nie tylko ich merytoryczna wartość, ale również oprawa wizualna. Jednym z większych wyzwa, z którymi musimy się zmierzyć jest wybór scenografii naszego eventu. W przypadku tradycyjnych konferencji pewnym standardem stało się ustawianie mniejszych lub większych ekranów ledowych pełniących główną rolę i ograniczenie pozostałych elementów scenografii do mebli dla prelegentów. W onlinie mamy znacznie więcej możliwości.


Milanówek, Las Vegas czy Hawaje?

Ponieważ uczestnicy konferencji nie zasiadają w salach, a przed ekranami swoich komputerów czy smartfonówi, możliwe stało się zaimplementowanie technologii znanej już od wielu lat i wykorzystywanej w kinematografii. Green screen, blue box – bo o tym mowa – pozwala zbudować dowolnie zaprojektowaną scenografię (a jedynym ograniczeniem jest tu Wasza fantazja i umiejętności grafika ;)) i przenieść prelegenta... dokąd tylko zechcecie.


Green screen czy dioda?

Od czasu rozkwitu konferencji online, green screen zaczął cieszyć się wielką popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie dobrego efektu wymaga odpowiedniego przygotowania. Lepiej unikać wpadek w rodzaju lewitujących nad sceną prelegentów i przedmiotów, znikających elementów czy części ciała np. Stóp.


Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowościami!
Wystarczy, że podasz swojego maila.


  Musimy też liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Wykorzystanie zielonego ekranu nie da w pełni realistycznego efektu wizualnego. Obraz będzie zawsze z tego samego ujęcia, a wykorzystanie kilku kamer będzie wymagało i od osób występujących dodatkowego skupienia na utrzymaniu prawidłowej pozycji względem urządzenia rejestrującego. Prelegent w tym wypadku musi wykazać się umiejętnościami aktorskimi i wyobrazić sobie, że znajduje się w pewnym otoczeniu i mówi do publiczności. Oczywiście technologia pozwala na użycie bardziej zaawansowanych rozwiązań gdzie kamera będzie podążać za osobą czy obiektem. Jest to dużo ciekawsze wizualnie i bardziej komfortowe dla osoby przed kamerą, która może się czuć bardziej naturalnie, jednak jak to w przypadku technologii - pociąga za sobą koszty.

  Takiego problemu nie spotkamy w przypadku użycia ekranu diodowego. Sprytnie zaprojektowane materiały multimedialne pozwolą przenieść osoby przed ekranem w wirtualną rzeczywistość. Takie rozwiązanie może być również bardziej komfortowe dla prelegentów, którzy swobodnie poruszając się po otoczeniu mogą np. dokładnie wskazać miejsce na ekranie gdzie znajduje się np. Wykres lub zdjęcie. Warto mieć tu na uwadze pewne niuanse techniczne. Unikajmy ekranów diodiowych o zbyt dużym pikselu czy używania nie do końca profesjonalnych kamer. Ryzykujemy wówczas, że wyświetlane materiały będą nieczytelne, a w przypadku źle dobranych ustawień na ekranach odbiorców mogą pojawiać się ciemniejsze pasy (mora).

  Co zatem wybrać? Jakie są największe zalety i wady green screenów oraz ekranów diodiowych?


  Green screen

  Zalety

  + Może być wykorzystany jako scenografia i ekran z materiałami merytorycznymi
  + Nie wymaga zaawansowanego oświetlenia
  + Lepsza kontrola nad ruchem scenicznym

  Wady

  - Wymaga bardzo dobrego oświetlenia
  - Statyczny obraz
  - Ograniczona realistyczność
  - Należy zwracać uwagę na strój
  - Dyskomfort prelegentów


  Ekran diodowy

  Zalety

  + Niska cena
  + Łatwy montaż
  + Może być użyty w prawie każdej przestrzeni (biuro, dom, studio)
  + Nie wymaga zaawansowanych kamer
  + Łatwa zmiana scenografii

  Wady

  - Duża waga i czas montażu
  - Wyższa cena i zapotrzebowanie na obsługę techniczną
  - Konieczność użycia profesjonalnych kamer
  - Konieczność wyboru odpowiedniej przestrzeni


  Efekt “wow”

  Łatwo z powyższego wywnioskować, że green screen jest prostszym i tańszym rozwiązaniem. Dlatego też w ostatnim czasie zyskał na popularności.

  Wraz z rozwojem technologicznym rośnie jednak zapotrzebowanie na lepsze i ciekawsze efekty wizualne. Świetnym tego przykładem jest serial “The Mandalorian”. W procesie produkcji użyto nie jak do tej pory wielkich hal wyłożonych zielonym materiałem, lecz specjalnie skonstruowanej przestrzeni z ekranami diodowymi, a cały otaczający świat zaprojektowano przy użyciu Unreal Engine. Efekty są spektakularne, co można ocenić oglądając film prezentujący tę technologię The technology that’s replacing the green screen


  Jest jeszcze jedno rozwiązanie, według nas zapewniające najlepsze wrażenia estetyczne i dajace komfort prelegentom - dobrze zaprojektowana, estetyczna scenografia.

  Mając do dyspozycji realne, będące w naszym zasięgu budżety, dalekie od hollywoodzkich produkcji - nic nie jest w stanie zapewnić takiej autentyczności i dobrych ujęć jak prawdziwe otoczenie . W takim przypadku możemy również posiłkować się technologią green screen lub ekranów led i połączyć je w całość. Skupiając się na scenografii nie zapominajmy jednak, że w świecie wirtualnych konferencji najciekawsi są ludzie i to, co mają nam do przekazania.

  Bądź na bieżąco!
  Pobierz raport:
  EVENTY - jak to się robi w dobie pandemii?

  Pobierz raport
  Zorganizuj
  konferencję ONLINE