Organizacja eventu to jeden z najlepszych sposobów na budowanie trwałych, bezpośrednich relacji z klientami w kreatywnej i angażującej formie. Niezależnie od tematyki wydarzenia i jego rodzaju, jednym z podstawowych wyzwań jest wybór przestrzeni, w której odbędzie się konferencja, spotkanie autorskie czy impreza integracyjna. Wybuch pandemii pokrzyżował wiele planów, ale bardzo szybko okazało się, że przeniesienie wydarzeń do świata online może mieć co najmniej taką samą, a niekiedy nawet większą skuteczność, niż przeprowadzanie ich w tradycyjnej, offline’owej formie. Wirtualna przestrzeń roi się od koncertów, festiwali, szkoleń, webinarów, spotkań. Sale konferencyjne zamieniliśmy na internetowe meeting roomy, platformy online i strony internetowe z osadzonym streamingiem. I zapewne przez długi czas sytuacja ta się nie zmieni.
Teams czy Zoom - oto jest pytanie
Podstawowym zadaniem stojących przed organizatorami eventu, np. konferencji online, jest wybór narzędzia, za pomocą którego połączą się z widzami, a prelegenci z platformą online, na której będą ich oglądać uczestnicy wydarzenia. Czy wiecie, że w ubiegłym roku jednymi z najczęściej wyszukiwanych w Polsce haseł według Google Trends były te związane z komunikatorami internetowymi? Możliwości jest bardzo wiele, a dobrze dobrane narzędzie to pierwszy krok do sukcesu. Prym wiodą dwa - Microsoft Teams oraz Zoom. Jakie narzędzie wybrać, aby połączyć się z prelegentem? Które z nich jest wygodniejsze w danej sytuacji? Czy istnieje niezawodny komunikator?
Oba narzędzia sprawdziliśmy w bojach podczas setek godzin naszych online’owych eventów.
Microsoft Teams i Zoom to komunikatory bardzo do siebie podobne i różne jednocześnie. Oba narzędzia oferują zestaw usług do wideokonferencji (w tym systemów pokojowych) i telefonii UC. Gdy zajrzymy jednak nieco głębiej, okaże się, że wiele je różni. Przedstawiamy całą prawdę o Microsoft Teams i Zoom - zalety, wady, podobieństwa i różnice.
Zoom vs Teams - porównanie funkcjonalności
Zarówno Zoom, jak i Teams umożliwiają spotkania online, czaty, połączenia, udostępnianie ekranu i plików. Jednak dzięki integracji z Office 365, pojedynek na funkcjonalności na razie wygrywa Microsoft Teams. Bezproblemowa współpraca oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych czy wyszukiwania plików sprawiają, że jest to kompleksowe narzędzie, które znakomicie sprawdzi się w wielu organizacjach.
Zoom na tym polu nie jest tak wszechstronny, ale za to jego wdrożenie nie wymaga praktycznie żadnych skomplikowanych procesów. W integracji pomocnych jest wiele aplikacji i dostępnych na rynku rozwiązań biznesowych. W porównaniu do giganta, jakim bez wątpienia jest Microsoft Zoom, jest znacznie młodszą organizacją. Dynamiczny rozwój sprawia jednak, że zaczyna deptać rywalowi po piętach.
Interfejs użytkownika
Design i ogólne wrażenia są w obu przypadkach bardzo dobre. Użytkownicy Zooma zachwycają się jego prostym interfejsem i stosunkowo prostą instalacją, niewymagającą biegłości w systemie IT.
Microsoft Teams stanowi większe wyzwanie. Korzystanie z pełni możliwości, jakie oferuje oprogramowanie, wymaga nieco bardziej skomplikowanych czynności. Decydując się jednak na tę bardziej wyboistą ścieżkę, możemy ostatecznie zyskać wiele benefitów.
Teams vs Zoom - koszty
Zarówno Microsoft Teams, jak i Zoom, oferują bezpłatne wersje platformy oraz płatne plany z bardziej zaawansowanymi funkcjami.
Bezpłatna wersja Microsoft Teams obejmuje ograniczone rozmowy i współpracę, aplikacje i usługi zwiększające produktywność, spotkania i połączenia oraz zabezpieczenia. W bezpłatnej wersji brakuje dwóch ważnych elementów - narzędzia administracyjnego oraz pomocy technicznej firmy Microsoft.
Bezpłatna wersja Zoom obejmuje spotkania, które mogą obsługiwać do 100 uczestników (z 40-minutowym limitem spotkań grupowych), nieograniczone spotkania 1:1, pomoc online, funkcje wideokonferencji i konferencji internetowych, współpracę grupową oraz zabezpieczenia.[1]
W przeliczeniu na użytkownika, plan Premium firmy Microsoft jest nieco tańszy niż porównywalny plan Zoom Pro, ale w przypadku planów dla przedsiębiorstw - narzędzia mają podobną cenę.
Integracje
Dzięki ścisłemu połączeniu z Office 365, przewagę osiąga tu Microsoft Teams. Dodatkowo istnieje ponad 70 integracji tego narzędzia, obejmujących opcje zarządzania zgłoszeniami, ankietami, wiadomościami i wiele innych.
W przypadku Microsoftu integracje zwykle mają na celu przeniesienie danych aplikacji na własną platformę. Zoom za to bezproblemowo współpracuje z innym oprogramowaniem. Świetnym przykładem jest jego współdziałanie ze Slackiem. Oprócz tego, dostępnych jest ponad 100 integracji, w tym z Office 365. Niedawno Zoom ogłosił również wprowadzenie nowych funkcji. Zapps umożliwia korzystanie z różnych aplikacji wewnątrz Zooom. Z kolei OnZoom to platforma do zarabiania na materiałach wideo i webinarach. Obie te nowości są bardzo pomocne i przydadzą się szczególnie osobom pracującym zdalnie.
MS Teams vs Zoom - And the winner is…
Któremu narzędziu przyznać zatem laur zwycięstwa? Naturalnie nie ma prostej i oczywistej odpowiedzi. Ostateczny wybór zależy od potrzeb i wymagań organizacyjnych. Obie platformy aktywnie się rozwijają i z każdym miesiącem pojawiają się nowe funkcje i możliwości. Co ciekawe, w wielu przypadkach Microsoft Teams i Zoom faktycznie łączą się, aby dobrze ze sobą współpracować, zamiast rywalizować. W rzeczywistości coraz częściej dostrzegamy, że duże przedsiębiorstwa decydują się na „standaryzację” zarówno w przypadku Teams, jak i Zoom. Microsoft Teams doskonale sprawdza się we współpracy wewnętrznej, podczas gdy Zoom jest często preferowany do pracy zewnętrznej - czy to z klientami, czy z gośćmi. Ponieważ integrują się ze sobą, łatwo jest tworzyć jasne scenariusze, z których użytkownicy będą korzystać.
Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzecie, życzymy Wam wielu owocnych spotkań i spektakularnych eventów