Żyjemy w czasach wysokiej rozdzielczości. Na marketowych półkach prawie każdy telewizor ma rozdzielczość 4K, pojawiają się już ekrany 8K, a w profesjonalnych instalacjach audiowizualnych dobrze znane są ekrany 16K. W świecie smartfonów znacząca większość wydanych na rynek w 2020 urządzeń posiada rozdzielczość co najmniej Full HD. Podobnie w przypadku laptopów. Czy zawsze więcej znaczy lepiej? Gdzie w tym wszystkim znajduje się świat transmisji online?
Co to jest rozdzielczość
Każdy wyświetlany obraz jest złożony z małych kwadratów lub pikseli umieszczonych obok siebie. Rozdzielczość to liczba pikseli tworzących obraz na ekranie, zwykle mierzona w PPI (pikselach na cal). Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli przypada na cal kwadratowy. Im więcej pikseli przypada na cal kwadratowy, tym wyższa jakość obrazu.
Buforowanie, opóźnienie i niska rozdzielczość to problemy, których prawdopodobnie wszyscy doświadczyliśmy jako widzowie oglądający streaming. Te problemy z jakością mogą być niezwykle frustrujące i sprawiać, że widzowie będą mieli negatywne odczucia, choćby przesyłany kontent był na najwyższym poziomie. Na szczęście jakość streamingu rośnie we wszystkich obszarach. Jednym z najczęstszych celów profesjonalnych nadawców jest stworzenie pozytywnych wrażeń widzów. Jakość transmisji na żywo ma bezpośredni wpływ na to doświadczenie. Dlatego powinna ona mieć priorytetowe znaczenie dla nadawców.
Pójdźmy na kompromis
Wybór idealnej rozdzielczości wymaga pewnego kompromisu. Oczywiście chcesz używać najlepszej możliwej rozdzielczości wideo, aby widzowie mogli cieszyć się krystalicznie czystym obrazem. Jednak „najwyższa rozdzielczość” nie równa się „najlepszej rozdzielczości” w przypadku transmisji na żywo.
Od momentu wprowadzenia cyfrowego przesyłania obrazu, rozdzielczość obrazu stale się zwiększa. Oto lista najpopularniejszych wielkości:
Standardowa rozdzielczość (SD): 480p (640 x 480)
Wysoka rozdzielczość (HD): 720p (1280 x 720)
Full HD: 1080p (1920 x 1080)
2K: 1440p (2560 x 1440)
4K lub UHD: 2160p (3840 x 2160)
Potrzebujesz rozdzielczości, która zapewnia wyraźny obraz, ale nie jest zbyt duża, aby przesyłać go bez opóźnień. Wzrost rozdzielczości przesyłanego materiału wiąże się bowiem ze wzrostem zapotrzebowania na przepustowość łącza internetowego.
Wszechobecnym standardem dla urządzeń z wyświetlaczem jest obecnie Full HD. Bardzo rzadko spotyka się już laptopy, czy telefony posiadające niższą rozdzielczość HD. Technika ciągle się rozwija i w przypadku telewizorów praktycznie standardem już jest 4K. Coraz więcej kontentu dostępnego w serwisach streamingowych (Netflix, HBO GO) oferuje materiały właśnie w takiej rozdzielczości.
Jak powyższe informacje mają się do streamowania?
Profesjonalni nadawcy zazwyczaj wybierają rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli (1080p).
Oczywiście w przypadku profesjonalnego streamingu stosuje się kodery i platformy umożliwiające automatyczny lub ręczny wybór rozdzielczości przez każdego odbiorcę końcowego. Dzięki temu możemy zapewnić niezakłócony odbiór treści tym, którzy nie mają dostępu do szybkiego i stabilnego Internetu.
Sztuka wyboru
Czy warto za wszelką cenę dążyć do jak najwyższej rozdzielczości? To już zależy od informacji jakie chcemy przekazać. Czasem, gdy ograniczeniem są urządzenia do wideokonferencji (Zoom czy Teams) taki zabieg nie ma sensu. Komunikatory takie nie wyślą bowiem większej rozdzielczości niż 720p. Natomiast gdy mamy do dyspozycji studio wyposażone w profesjonalne kamery oraz dopracowany kontent wideo szkoda by było zmarnować taki potencjał na przekaz słabej jakości
Streaming się ciągle rozwija. Popularne platformy umożliwiające stremowanie jak FB czy YT pozwalają na przesyłanie obrazu coraz lepszej jakości: na chwile obecną jest to: Urządzenia elektroniczne również pozwalają na wyświetlanie coraz większych rozdzielczości. Internet przyspiesza. Czy potrzebujemy stremowania w rozdzielczościach 4K czy nadchodzącym 8k? Pewnie, że tak. I na pewno tam zmierzamy.