7 czerwca 2022 roku w Sali Showroom w Krakowskim Parku Technologicznym (KPT) zorganizowaliśmy konferencję hybrydową dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Tematyka wydarzenia związana była z technologiami wodorowymi i opartymi na wodorze - ważnym składnikiem Zrównoważonej Energii, która jest jedną z siedmiu inteligentnych specjalizacji w Małopolsce. Event w całości prowadziła niezawodna Ania Butrym.
Dlaczego wodór?
Wodór stał się ostatnio przedmiotem zainteresowania regionów europejskich jako zrównoważone źródło energii, które na wiele sposobów przyczyni się do realizacji programu dekarbonizacji. Co więcej technologia jest jedną z inteligentnych specjalizacji w Małopolsce. Sektor wodorowy stale się rozwija, a wartość współpracy we wspólnych kwestiach związanych z wodorem została już dostrzeżona przez wielu członków Vanguard Initiatives. Ponadto obecne wyzwania regionalne i globalne (m.in. ogólny wzrost cen energii czy rosyjska agresja na Ukrainę i jej wpływ na sektor energetyczny) zmusiły regiony do poważniejszego rozważenia kwestii bezpieczeństwa energetycznego i niedoborów paliw oraz ubóstwa energetycznego. Technologie wodorowe mogą być odpowiedzią na wiele z tych kwestii. Ponadto, wodór stanowi również kluczowy element wizji Komisji Europejskiej, aby osiągnąć czysty, tańszy i bezpieczny system energetyczny. Jak mówią organizatorzy, czyli Urząd Marszałkowski województwa Małopolskiego, celem wydarzenia było skupienie się na najbardziej zaawansowanych technologiach, regionalnych doświadczeniach i dobrych praktykach, które mogą przyspieszyć proces transformacji w obszarze zrównoważonej energii. Jak sami mówili o swoim wydarzeniu: „Chcemy wykorzystać okazję i porozmawiać z ekspertami oraz przedstawicielami biznesu na temat przyszłych wyzwań związanych z rozwojem technologii wodorowych. Dążymy do budowania łańcuchów współpracy pomiędzy zaangażowanymi stronami oraz wspierania networkingu. Razem możemy zająć się takimi kwestiami, jak: promowanie rozwiązań opartych na wodorze w regionach europejskich, konsolidacja współpracy biznesowej i naukowej w tym sektorze, rozpoznawanie istniejących barier we wdrażaniu technologii wodorowych.”
Ile osób potrzeba, aby przyciągnąć uwagę?
21.
Aż 17 prelegentów uczestniczyło w konferencji w 100% online. Wszyscy łączyli się ze swoich domów lub biur. Do połączeń zdalnych wykorzystaliśmy platformę Zoom. Dodatkowo, 4 speakerów prowadziło prezentacje na miejscu, w KPT. Aby wydarzenie nie było tylko miejscem pokazywania prezentacji, ostatnią częścią była sesja pytań i odpowiedzi. Pytania można było zadawać będąc na miejscu w Krakowie, ale też na czacie udostępnionym wszystkim oglądającym. Prelegenci zajmowali się merytoryczną stroną, a my panowaliśmy nad technikaliami i całość streamowaliśmy przy pomocy profesjonalnych kamer telewizyjnych, aby zachować jak najwyższą jakość połączenia.
Zwiększmy zasięg wydarzenia
Organizacja konferencji w formie hybrydowej niesie za sobą wiele zalet. Między innymi pozwoliła na zwiększenie zasięgu wydarzenia. Stacjonarnie, na Sali było około 45 osób, natomiast w online przy pomocy platformy YouTube oraz Facebook dotarliśmy z przekazem do około 400 osób. To także wygoda dla uczestników, nie musieli poświęcać całego dnia na dojazd np. z drugiego końca kraju, wystarczy że w zaciszu swoich domów lub biur włączyli sobie stream na jednej z platform społecznościowych. Dla organizatorów to również niższe koszty, a co ważne mniejsza emisja CO2 do atmosfery.
Statystyki
Statystyki eventu online:
- Ilość osób stacjonarnie: 45
- Ilość uczestników online: 400
- Platforma: YouTube, Facebook, Zoom
- 100% Hybrydowo = online + stacjonarnie
- Czas trwania: 4h