Zoom jest jedną z największych i najczęściej wykorzystywanych platform do pracy zdalnej, połączeń wideo, webinarów i eventów. W minionym, 2021 roku z aplikacji Zoom korzystali użytkownicy z niemal 200 krajów na całym świecie. Co ciekawe najwięcej spotkań odbywało się w środy, ich średni czas wynosił 54 minuty, a brało w nich udział średnio10 uczestników. W minionym roku najwięcej spotkań odbyło się 21 stycznia 2021, czyli w Międzynarodowy Dzień Przytulania 😊
Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Zoom możemy się również dowiedzieć, że 68% uczestników na spotkania ubiera się swobodnie, a prawie połowa z Was (47%) twierdzi, że jedzenie w jego trakcie nie jest w porządku. Jak się łatwo domyślić najczęściej wypowiadane zdania to „Masz wyciszony mikrofon” - 71% i „Czy wszyscy widzą mój ekran?” - 57% osób. A co robiliśmy podczas spotkań? Aż 75% użytkowników stwierdziło, że macha na pożegnanie, 73% uczestniczyło we wspólnym piciu drinków lub rozgrywce, a 34% brało udział w zajęciach fitness lub kulinarnych. Tu mała ciekawostka - 42% osób przyznało się, że... łączy się z łóżka.. A skoro weszliśmy w strefę bardziej prywatną, to okazało się, że nie poświęcamy spotkaniu pełnej uwagi. U 43% rodziców podczas łączenia live pojawiło się dziecko, a 39% osób prowadziło w tym samym czasie prywatną rozmowę na czacie ze znajomym lub współpracownikiem... aby go rozśmieszyć, a u 36% osób na spotkaniu pojawiło się zwierzę. Tu akurat bez zaskoczeń – wiadomo przecież, że nasze koty zasługują na to, by podziwiał je cały świat. Przejdźmy teraz do małego podsumowania najciekawszych nowości i zmian, które pojawiły się w aplikacji Zoom w 2021 roku.
Zoom Phone
Dzięki tej usłudze, możemy wykorzystać Zoom do nawiązywania kontaktów z numerami telefonicznymi, a przez rozszerzenie Power Pack możemy w łatwy i przyjemny sposób kontrolować i sterować całym ruchem. Sieć PSTN Zoom Phone obejmuje 46 krajów, w tym Polskę. Mamy do wyboru kilka planów taryfowych, w tym bezpłatny Global Toll-Free, który zapewnia darmowe usługi w 29 krajach. Możemy również skorzystać z integracji z Microsoft Teams, dzięki której będziemy mogli nawiązywać połączenia z kontaktami z naszych czatów czy zespołów.
Zoom Meetings
W spotkaniach wideo ilość zmian oraz nowości jest bardzo duża i stale się powiększa. Praktycznie każda aktualizacja aplikacji przynosiła nowe możliwości. W Zoom pojawiła się opcja korzystania nie tylko ze statycznych, wirtualnych teł, ale również z wideo oraz możliwość filtrów i efektów studyjnych.
Możemy również korzystać z szerokiej gamy wirtualnych teł innych niż domyślnie zainstalowanych. Na stronie Wirtualne tła | Zoom możemy przeglądać i pobierać legalnie znajdujące się tej bibliotece obrazy. Niedawno dodano też funkcję automatycznie resetującą ustawienia tła po skończonym spotkaniu.
Wideo w poczekalni
Gospodarze spotkania mogą dodać wideo podczas konfigurowania Poczekalni spotkania w portalu internetowym. Uczestnicy w poczekalni mogą oglądać wideo, czekając, aż gospodarz wpuści ich na spotkanie, zapewniając bezproblemową metodę rozpowszechniania ważnych informacji przed rozpoczęciem spotkania. Ta funkcja wymaga aplikacji w wersji 5.7.3 lub nowszej i jest dostępna dla wszystkich płatnych kont.
Ulepszona kontrola slajdów
Dzięki tej funkcji możemy nadać uprawnienia do kontrolowania prezentacji przez innego uczestnika spotkania. Korzystając z niej prowadzący może bardziej skupić się na swoim wystąpieniu.
Bardziej rozbudowane Ankiety i głosowania
Gospodarze spotkań i webinarów mają teraz więcej opcji tworzenia ankiet, w tym rankingowych odpowiedzi, dopasowywania, krótkich i długich fraz oraz wypełniania pustych miejsc, co stwarza więcej możliwości uzyskania opinii i spostrzeżeń od członków zespołu. Tę samą funkcję można wykorzystać do quizów, tworząc bardziej efektywne doświadczenia dla uczniów, sesje wprowadzające lub wydarzenia związane z lunchem i nauką.
Znak wodny
W tym roku pojawiła się również możliwość zabezpieczenia nagrań znakiem wodnym. Wygląd, położenie i rozmiar znaku są w pełni edytowalne.
Status obecności („Czy wszyscy dołączyli?”)
Pojawiła się również funkcja sprawdzająca, czy wszyscy uczestnicy spotkania już do niego dołączyli. Jest ona bardzo przydatna w przypadku prowadzenia lekcji lub większych spotkań.
Tłumaczenie języka - domyślnie włączone.
Właściciele kont i administratorzy, którzy chcieliby włączać tłumaczy ustnych do swoich spotkań lub seminariów internetowych, mogą domyślnie włączyć funkcję tłumaczenia językowego podczas planowania spotkań Zoom. Zapewnia to bezproblemową obsługę wszystkich uczestników, niezależnie od ich języka ojczystego.
Immersive View
uczestników wideo i panelistów webinariów na jednym wirtualnym tle, tworząc w ten sposób wizualną wspólną przestrzeń. Funkcja pozwala zgromadzić do 25 uczestników spotkania.
Zoom udostępnił kilka propozycji grafik dla wspólnych przestrzeni, ale nie ma przeszkody, aby wykorzystać własne tło.
Udostępnianie plików podczas webinarów
Prowadzący i paneliści mogą teraz udostępniać dokumenty uczestnikom za pośrednictwem czatu podczas webinaru na żywo. Pliki można przesyłać bezpośrednio lub udostępniać z popularnych witryn pamięci masowej w chmurze, takich jak Box, Dropbox, Google Drive lub SharePoint.
Bezpieczeństwo
Pewnie niektórzy pamiętają problemy Zooma z niezbyt dobrze działającymi zabezpieczeniami. Zostały one bardzo szybko rozwiązane. Zoom Meetings, Zoom Phone, Zoom Chat, Zoom Rooms oraz Zoom Video Webinars mają obecnie certyfikat zgodności z normą International Organization for Standardization (ISO) / International Electrotechnical Commission (IEC) 27001:2013 czyli ISO/IEC 27001:2013. Ponadto Zoom postanowił zwiększyć zakres audytu bezpieczeństwa o HITRUST. To ramowe zasady bezpieczeństwa, które bazują na krajowych i międzynarodowych standardach, a także przepisach, takich jak RODO, ISO, NIST, PCI, jak również HIPAA.
Zoom Rooms
Od niedawna korzystający z rozwiązania pokojów konferencyjnych od Zoom mogą korzystać z inteligentnej galerii. Jeżeli mamy certyfikowane i odpowiednie urządzenie, możemy sprawić w ten sposób, że zdalni uczestnicy spotkania poczują się bardziej naturalnie, ponieważ obraz z kamery Zoom Rooms zostanie rozpoznany i inteligentnie podzielony na tyle osób, ile znajduje się w pomieszczeniu. Dzięki temu łatwo wyeliminować wrażenia rozmowy z “komisją”
Zoom Events
To największa nowość jaką otrzymaliśmy w tym roku. Jest rozwinięciem usługi Zoom Webinars, ale daje jeszcze więcej przy zachowaniu takiej samej ceny.
To więcej niż narzędzie do planowania spotkań i webinarów. Dzięki Zoom Events mamy możliwość przygotowania całego Eventu z agendą, informacją o prelegentach i możliwością wyboru różnych ścieżek. Ponadto możemy nie tylko w łatwy sposób przeprowadzić rejestrację na nasz event, ale dzięki połączonej platformie Zoom One, wyszukiwać interesujące nas wydarzenia lub sprzedawać swoje.
Zupełną nowością w Zoom Events jest natomiast strefa Expo. Przedstawiciele firm lub sponsorzy mogą prowadzić wiele jednoczesnych rozmów na stoisku, a uczestnicy mogą przeglądać te spotkania przed podjęciem decyzji o dołączeniu.
Jak widzicie, Zoom stale rozwija swoje możliwości, które ułatwiają planowanie i prowadzenie spotkań, webinariów i eventów. To doskonałe narzędzie nie tylko do pracy, ale również do wspólnej zabawy i rozrywki. Krótko mówiąc: dobra robota Zoom 😉 Czekamy na więcej.