Chociaż utrzymanie uwagi i rozdanie świadectw uczniom w wersji wirtualnej może nie być idealnym pomysłem, to już podsumowanie dla rodziców i nauczycieli online to 100% sukcesu. Szybkość organizacji, możliwość uczestniczenia z dowolnego miejsca to tylko niektóre zalety. Wiemy, co sprawdza się w edukacji, przeczytaj i zainspiruj się.
Pod koniec czerwca, kiedy dzieją się ostatnie egzaminy, wystawianie finalnych ocen, podsumowanie całego roku, grafik zawsze jest napięty, a zarówno grono pedagogiczne jak i rodzice chcą uczestniczyć w ewaluacji. Aby usprawnić takie spotkania, warto przenieść je do świata online.
Dla rodziców
Kilka zdań opisu, agenda, wysyłka linku z zaproszeniem i gotowe. To telegraficzny skrót organizacji zakończenia roku dla rodziców w świecie wirtualnym. Dzięki temu logistyka spotkania w szkole, szukanie klasy, aranżowanie sali gimnastycznej, w której zmieszczą się wszyscy opiekunowie, jest ograniczona do minimum. Zdalnie mogą połączyć się wszyscy, bez limitu miejsc. Do tego sami mogą wybrać wygodne dla siebie miejsce i urządzenie, z którego się połączą: telefon, tablet, laptop.
Treść przekazu jest taka sama, niezależnie od formy stacjonarnej vs online. Dyrekcja może rozpocząć spotkanie dla wszystkich wspólnie, a z wykorzystaniem platform do eventów online możemy stworzyć dedykowane pokoje dla poszczególnych klas, w których wychowawca spotka się z rodzicami i będą mogli omówić szczegółowo to, co dotyczy tylko ich i ich dzieci.
Dla nauczycieli
Konferencja grona pedagogicznego online? Oczywiście, że tak. Wszyscy mogą się spotkać w jednej wirtualnej sali, dzielić się przemyśleniami, ustalać grafik na kolejny rok szkolny. Udostępnianie prezentacji jest łatwe i wygodne. Możemy zdecydować czy każdy z uczestników ma mieć dostęp do mikrofonu, czy tylko wybrane osoby, a pozostałe do komunikacji używać będą czatu. Dzielenie się materiałami, zmiany w grafiku online – wystarczy jedno kliknięcie, udostępnienie ekranu i wspólna praca na jednym pliku gotowa.
Jeżeli rada pedagogiczna powinna być zorganizowana w różnej formie np. spotkania wszystkich nauczycieli, a potem przykładowo tylko klas 1-2 czy maturalnych, wystarczy to zaplanować, a technologia przyjdzie nam z pomocą. Spotkania mogą dziać się równolegle w dedykowanych wirtualnych salach. Możemy w nich zdefiniować jednego moderatora, udostępnić czat, wysyłać sobie pliki i edytować je na żywo. W onlinie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia (i budżet).
Zaskocz!
Spotkanie zaplanowane w internecie może zaskakiwać. Nie muszą to być tylko wypowiedzi pojedynczych osób, przykładowo dyrekcji. Dodając prezentacje multimedialne, animacje i filmy chociażby w formie zdjęć z wydarzeń z życia szkoły i uczelni z ostatniego roku sprawimy, że zaangażowanie będzie jeszcze większe, a wirtualne spotkanie pozostanie z nami na dłużej.
Wygoda
Każde ze spotkań online, nie ważne czy dla nauczycieli czy dla rodziców, może zostać nagrane, zmontowane, poddane postprodukcji. Dzięki temu możemy je podzielić na mniejsze materiały i przesłać do osób, które nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu na żywo. To ułatwia przepływ informacji. A dla tych, którzy byli na spotkaniu jest narzędziem do odświeżenia sobie niektórych wiadomości.
- Online pozwala na:
- szybszą organizację,
- dotarcie do większej ilości osób,
- wygodę uczestniczenia w spotkaniu z dowolnego urządzenia z odstępem do internetu.
Nasze doświadczenie
Lively od lat wspiera technicznie i odpowiada za transmisję wielu webinarów i konferencji Działu Edukacji Microsoft. Wspólnie zrealizowaliśmy między innymi:
- Online pozwala na:
- Akademię Cyfrowego Edukatora – cykl comiesięcznych webinariów dla nauczycieli, dyrektorów i administratorów sieci IT w roku szkolnym 2020/2021,
- EduDay 2021. Jak będzie wyglądać edukacja w przyszłości? Reportaż z życia szkoły. Konferencję, za którą: Microsoft, agencja Live Age (odpowiadająca za koncept) i Lively wspólnie zostaliśmy docenieni i EduDay otrzymało 1 miejsce w konkursie MP Power Awards na najlepsze wydarzenie w kategorii: Event – edukacja online.
- CyberCraft. Przygoda, która uczy. – projekt realizowany od marca do czerwca 2022 roku w formie webinariów dla rodziców i nauczycieli, w którym poznawali świat Minecrafta oraz konkursu dla uczniów szkół podstawowych.