Wstęp:
Integracja zespołu, firmy czy po prostu grupy osób, w wersji online przebojem weszła w nasze życie i dynamicznie się rozwija. Możliwości jest wiele, a wśród nich warsztaty online, gry, koncerty, personalizowane prezenty - i to oczywiście nie wszystko! Świat online może wydawać się skomplikowany a przeniesienie do niego rzeczy, z którymi związani jesteśmy w świecie rzeczywistym sprawiać wrażenie problematycznego - jednak od tego jesteśmy my! Udowadniamy, że online jest dla każdego, a co za tym idzie, tak naprawdę każda firma może pozwolić sobie na to, aby świetnie spędzić czas ze swoim zespołem w świecie wirtualnym.
Część 1 - Organizacja integracji online. Dlaczego to dobry wybór?
Przede wszystkim ze względu na dostępność. Często zapominamy, że wiele firm pracuje w modelu zdalnym, a ich zespól rozproszony jest po różnych częściach Polski lub nawet świata. To właśnie dla nich takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne.
Dzięki organizacji integracji zespołu online zwiększamy szansę na większą frekwencję oraz ograniczamy koszty np. związane z dojazdem, przylotem lub noclegiem pracowników. Świat online stawia nam zdecydowanie mniej ograniczeń, a finanse, które przeznaczylibyśmy na podróże służbowe czy zakwaterowanie możemy wydać na niespodzianki, dodatkowe atrakcje lub po prostu zaoszczędzić i wykorzystać w budżecie firmy.
Dodatkowym aspektem integracji online jest ich zeroemisyjność. 55% - to wartość, o którą wszystkie przedsiębiorstwa muszą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do 2030 r. Taki cel postawiła przed wszystkimi krajami członkowskimi Unia Europejska. Aż za 70% emisji CO2 w organizacjach odpowiadają podróże służbowe! Nie da się ukryć, że online to zdecydowanie bardziej ekologiczna wersja.
Ale czy naprawdę dzięki eventowi online można się integrować i bawić równie dobrze jak w świecie rzeczywistym? To chyba najczęstsza obawa klientów. Nasza odpowiedź to oczywiście - TAK. Wszystko zależy od organizacji i samej koncepcji wydarzenia. To kwestia kreatywnego podejścia i dobrego planu, ale także, a może i przede wszystkim, dopasowania go do dynamiki, zainteresowań i po prostu atmosfery jaka panuje w Twoim zespole.
Pamiętaj też, że integracja online najczęściej kojarzona jest i organizowana jako niezależny event. Zapominamy o tym, że może to być świetne urozmaicenie np. konferencji online, spotkania podsumowującego koniec roku lub chociażby spotkania kwartalnego online. Są to wydarzenia, które wymagają dużego skupienia i zaangażowania od zespołu, a co za tym idzie, trochę rozrywki na zakończenie może być sposobem na doładowanie baterii i pozwolić pracownikom wrócić do obowiązków z nową energią.
Jak możemy pomóc w organizacji integracji online?
Możemy wybierać praktycznie bez ograniczeń!
- Chcesz z zespołem rozwiązać informatyczną łamigłówkę? Nie ma problemu - możemy przeprowadzić hackaton online.
- Stawiasz na zabawę i śmiech? Świetnie sprawdzi się quiz muzyczny czy filmowy.
- A może bardziej tematyczna integracja? W okresie przedświątecznym pracownicy mogą zostać pomocnikami św. Mikołajowi, a na koniec otrzymać od niego prezent dostarczony prosto pod drzwi.
- Możemy też przenieść Cię do escape roomu, z którego wraz z teamem będziesz musiał się wydostać.
Co najważniejsze, wszyscy uczestnicy mogą brać aktywny udział w wydarzeniu. Najprostszym rozwiązaniem jest czat, włączone kamery i możliwość dołączania do konwersacji. Możemy też skonfigurować dedykowane pokoje, w których odbywać się będzie praca i integracja w mniejszych zespołach. W zależności od wypracowanej koncepcji dobierzemy odpowiednie narzędzie i zajmiemy się techniczną organizacją całości wydarzenia online. Dopasujemy atrakcje odpowiednio do uczestników, niezależnie od tego, czy celem jest zatrzymanie ich przed ekranem, integracja zespołu, czy zbudowanie elementu zaskoczenia - nie musisz się o nic martwić.
Integracja online - przykładowe pomysły
Quiz
Możemy zweryfikować Waszą wiedzę i przygotować quiz o dowolnej tematyce. Wystarczy, że podpowiesz co lubi Twój team. Może to być quiz sportowy, naukowy, informatyczny - możliwości są nieskończone. 😉
Quiz może poprowadzić doświadczony konferansjer lub znana osoba, co dodatkowo podniesie jego rangę i pozytywnie wpłynie na odbiór samej integracji wśród pracowników.
Muzyczny/Filmowy teleturniej
Twój zespół jest pełen pasjonatów muzycznych lub filmowych? Nasza propozycja to przeniesienie do online doskonale znanego teleturnieju. Spotkamy się na ZOOMie i sprawdzimy, kto najlepiej zna największe międzynarodowe hity muzyczne!
Będziemy puszczać utwory z różnych kategorii i zliczać na żywo szybkość i poprawność odpowiedzi. Po pierwszych 3 rundach z 30 muzycznymi zagadkami wyłonimy najlepszą 9, która zmierzy się w Wielkim Finale! Wszyscy poczujemy emocje towarzyszące ostatecznej rozgrywce kibicując kolegom i koleżankom.
Rywalizacja w podgrupach
Każda osoba otrzymuje opis kilku zdarzeń. Zadaniem zespołu jest znalezienie odpowiedzi ukrytej w gąszczu informacji. Dzięki temu, że każdy z uczestników zna tylko część historii, grupa potrzebuje się komunikować i zachęcać do udziału wszystkich, przez całą rozgrywkę.
Zdalne rozwiązanie zagadki to nie lada wyzwanie wymagające pogłówkowania i takiego dzielenia się wiadomościami, by w krótkim czasie podać właściwe rozwiązanie historii.
Escape Room
Większość z nas zna tradycyjne escape roomy, gdzie całym zespołem jesteśmy zamykani w pokoju i rozwiązujemy zagadki, aby finalnie dostać klucz i wydostać się na zewnątrz. Ale czy wiecie, że takie same przedsięwzięcie można zorganizować w świecie online? I wcale nie jest to takie skomplikowane!
Możemy przenieść Was w dowolną tematycznie przestrzeń, w której będziecie musieli wspólnie popracować nad działaniem zespołowym i rozwiązać zadania. To zwykle przemyślana narracja, która z dodatkowym wsparciem np. prowadzącego lub moderatora może świetnie sprawdzić i wzmocnić Wasz team work i współpracę, a także pozwoli lepiej poznać inne osoby zatrudnione w firmie.
Wewnętrzny Hackaton
Niezależnie od tego czy Twój zespół tworzą programiści czy też nie, hackaton to świetny pomysł na integrację. Możemy zorganizować go tematycznie, a złamanie lub rozwiązanie kodu będzie powodowało osiągnięcie celu. Motywów jest mnóstwo - od uwolnienia św. Mikołaja, aby na czas rozdał prezenty po dostanie się na ekskluzywną wyspę i spędzenie czasu w tropikach.
Stopień zaawansowania może być oczywiście różny i bez problemu dopasujemy go do Twojego teamu. Chodzi po prostu o to, aby wspólnie działać, popracować i osiągnąć cel a co za tym idzie - otrzymać nagrodę. Rozwiązanie kodu, możemy skoordynować np. z wysyłką maila z niespodzianką dla uczestników.
Spotkanie ze sztuką
To rozwojowe spotkanie online inspirowane twórczością dowolnego artysty. To także świetny przykład integracji z motywem przewodnim. Celem takiego spotkania jest rozwijanie twórczej kreatywności plastycznej uczestników. Każdy z nich otrzyma w przesyłce ten sam zestaw szablonów, ale każdy inaczej go wykorzysta. Uczestnicy będą wymieniać przy tym uwagi i dodatkowo będą mieli możliwość, aby na bieżąco prezentować postępy swoich prac. Na sam koniec wszyscy uczestnicy prezentują swoje dzieła i mają możliwość, aby o nich opowiedzieć.
Grywalizacja
Chcesz podkręcić zaangażowanie swoich uczestników? Skorzystaj z grywalizacji polegającej na zbieraniu punktów za odwiedzenie kolejnych miejsc w platformie, spotkaniu w wirtualnym stoisku czy oglądnięciu materiału z działu VOD. W trakcie wydarzenia możesz na bieżąco sprawdzać wyniki wszystkich uczestników i podawać np. kto aktualnie plasuje się na podium, aby jeszcze bardziej zachęcić do aktywnego uczestnictwa kolejne osoby.
Jakie narzędzia mogą być pomocne przy organizacji integracji online?
1. Czat na platformie i emoji
2. QUIZ TIME
3. MENTIMETER
4. Kahoot!
5. Mural
6. MIRO
O tych i innych narzędziach szczegółowo opowiemy Wam w kolejnej części 😊
Część 2 – Przydatne narzędzia
W pierwszej części artykuł opisaliśmy Wam, czym są integracje online. Troszkę szerzej pokazaliśmy jaką formę mogą przyjąć wirtualne integracje.
W drugiej części artykułu przyjrzymy się bliżej konkretnym narzędziom. Omówimy te, które pozwolą podkręcić Wasze spotkania, webinary czy konferencje i sprawić, żeby były bardziej angażujące. Integracja i praca zespołowa nie musi kończyć się na evencie, może trwać dłużej, dużo dłużej 😊
1. Czat na platformie i emoji
Aktywność na czacie to jedna z podstawowych kwestii, nad którą skupiamy się podczas organizacji jakiekolwiek eventu. To główne miejsce komunikacji i łączności pomiędzy wszystkimi uczestnikami wydarzenia. Odgrywa ważną rolę z angażowaniu i utrzymaniu uwagi. Marceli dokonał świetnego podsumowania:
2. MENTIMETER
Służy głównie do tworzenia prezentacji z interaktywnymi quizami (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru), ankietami, wyborem na różnych skalach, chmurami tagów oraz klasycznymi slajdami, pod którymi osoby uczestniczące mogą np. wyrażać swoją opinię za pomocą klikania odpowiednich ikon.
To bardzo intuicyjne narzędzie dla twórcy jak i osób, które odpowiadają na test czy ankietę. Naszą prezentację czy quiz tworzymy za pomocą strony mentimeter.com, a odpowiadamy na stronie menti.com po wpisaniu kodu prezentacji. Mentimeter posiada również aplikacje mobilną. Podczas zabawy pytania i odpowiedzi wyświetlają się na telefonach osób uczestniczących, dzięki czemu zadania można prowadzić zdalnie.
3. AhaSlides
AhaSlides ma podobne rozwiązania co Mentimeter, tworzenie interakcji, jak i sam layout też są bardzo zbliżone.
Zaletą programu jest rozbudowany cennik, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania opcji cenowej do indywidualnych potrzeb i budżetu. Poszczególne plany nie różnią się znacznie między sobą, jeżeli chodzi o funkcjonalności, różnicę widać w liczbie uczestników. Widać to dobrze w przypadku planu bezpłatnego, gdzie nie ma ograniczeń co do liczby interakcji, jest za ograniczenie tylko do paru uczestników.
Niezależnie od naszego budżetu, w każdym panie mamy możliwość zmiany tła oraz dodania własnego zdjęcia w tle. Istnieje także opcja dodania nagrania w formie audio. Odpowiedzi i zbiorcze wyniki można pokazać w różnej formie w zależności od typu pytania lub zablokować ich widoczność dla uczestników.
4. WOOCLAP
Stworzony z myślą o edukacji wyższej i wydarzeniach typu: wykłady, sprawdza się również w szkole. To narzędzie do angażowania uczestników konferencji lub lekcji online za pomocą quizów, ankiet, prostych ćwiczeń jak uzupełnianie luk w słowach. Daje jeszcze możliwość organizacji burzy mózgów, zadawania pytań do konkretnych miejsc na grafice/zdjęciu.
Po uruchomieniu wydarzenia mamy łatwo dostępny link i kod QR dla uczestników oraz sporo możliwości konfigurowania wyglądu naszego wydarzenia. Bezpłatna wersja pozwala na zadanie dwóch pytań/stworzenie dwóch slajdów na jedno wydarzenie (liczba wydarzeń nie jest ograniczona).
5. Kahoot!
Kahoot został stworzony przede wszystkim na potrzeby edukacji dzieci i młodzieży. Później powstała wersja dostosowana do rynku biznesowego. Program umożliwia interakcje w formie grywalizacji. Aby zacząć tworzyć Kahoot’y należy się zarejestrować. Aktualnie mamy do wyboru trzy rodzaje kont: biznesowe, edukacyjne i do użytku domowego.
Aplikacja działa przez stronę internetową, ale ma także aplikacje do pobrania na tablety i smartfony najpopularniejszych systemów (Android i iOS). Pozwala na tworzenie prostych quizów lub ankiet (ale tylko do 4 odpowiedzi), do których można dodawać zdjęcia (własne lub z przygotowanej biblioteki) filmy i muzykę. Konto oraz nasz test czy ankietę tworzymy na stronie https://create.kahoot.it/ a odpowiedzi udziela się na stronie https://kahoot.it/.
Kahoot pozwala dodawać dowolną ilość pytań i quizów za darmo. Poza tworzeniem własnych, możemy korzystać z quizów opublikowanych przez inne osoby z całego świata, dzięki czemu świetnie sprawdza się np. podczas nauki języków obcych.
Podstawowa forma interakcji w Kahoot to quiz. Jest on nietypowy. Uczestnicy odpowiadają na swoich urządzeniach klikając w kolorowe prostokąty. Na ekranie prowadzącego kolorom są przyporządkowane odpowiedzi.
6. QUIZIZZ
Podobnie w jak w Kahoot, możemy za darmo tworzyć własne quizy lub skorzystać z innych, dostępnych publicznie, stworzonych przez innych użytkowników. Żeby było ciekawiej tutaj mamy możliwość dodawania memów jako reakcji na odpowiedzi oraz zadawania “prac domowych” o określonym terminie ważności.
Możemy tworzyć quizy z maksymalnie pięcioma odpowiedziami, jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. W porównaniu do Kahoot - Quizizz oferuje znacząco rozbudowane opcje szkolne: integrację z Google Classroom i Edmodo, a nawet wysyłanie wyników mailem.
7. POLL EVERYWHERE
Najszybsze narzędzie do tworzenia ankiet. To bardzo prosta aplikacja, która pozwala na zadawanie (pod automatycznie generowanym linkiem) pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz, pytań otwartych oraz miejsca na zadawanie pytań przez osoby uczestniczące w spotkaniu. Trzeba tu pamiętać, że aplikacja pozwala umieścić w treści odpowiedzi jedynie litery A-F lub cyfry 1-6.
8. QUIZLET LIVE
W tej aplikacji rozgrywki pomiędzy osobami to tak naprawdę tylko dodatek do fiszek i interaktywnych wykresów służących do nauki w klasie lub samodzielnie. Na bazie własnego zestawu informacji (np. definicji lub wykresu) lub jednego z wielu publicznie dostępnych zestawów stworzonych przez inne osoby możemy uruchomić rozgrywki live.
Aplikacja jest mocno rozbudowana i daje dużo możliwości. Dlatego wymaga więcej nakładu pracy niż pozostałe aplikacje. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w opcji darmowej wyświetla reklamy. Natomiast użytkownicy Microsoft Teams lub Google Clasroom ucieszą się z pełnej integracji.
9. Mural
Mural jest ciekawym oprogramowaniem dla osób, które są kreatywne i lubią próbować nowych rzeczy, dlatego znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Dzięki temu, że aplikacja działa w chmurze, pozwala uczestnikom współpracować na jednej tablicy, bez względu na lokalizację, strefę czasową i na dowolnym urządzeniu.
Mural umożliwia swobodne dzielenie się pomysłami i przemyśleniami oraz otrzymywanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym. W aplikacji możemy też tworzyć indywidualne obszary robocze do współpracy przy kilku różnych projektach jednocześnie. Wszelkie zmiany czy dołączenia nowych użytkowników są przekazywane do obecnych członków zespołu.
10. Miro
Miro jest bardzo popularne szczególnie wśród product designerów, UI i UX designerów. Pozwala na rozpisywanie scenariuszy użytkownika oraz nawet przeprowadzanie badań na żywo.
Najważniejszą funkcją Miro jest rozbudowany system współpracy nad projektami „Real time Collaboration”, oraz duża ilość integracji z innymi aplikacjami takimi jak: Slack, Dropbox, MS Team, Google Drive.
11. It’s Quiz Time! - czyli coś dla graczy
Od razu zaznaczamy, że tutaj wymagana jest konsola PS4, Xbox ONE lub komputer i konto w Steam, ponieważ aplikacja działa wyłącznie w takiej formie. Do rozgrywki wymagany jest też telefon komórkowy z systemem Android lub iOS. Twórcy udostępnili również tryb Live Show – uczestnicy zabawy mogą ją transmitować w serwisach Twitch, YouTube i Mixer, rywalizując z nawet 10 000 widzów zgadującymi odpowiedzi w tym samym czasie za pośrednictwem czatu.
Rozgrywka jest dynamiczna – za pomocą telefonów komórkowych odpowiadamy na zadawane pytania. Przed każdą z rund jesteśmy osobno proszeni o wybór kategorii. Quiz Time obecnie można uruchomić w pięciu wersjach językowych, niestety bez polskiego.
To, co świadczy o największej sile produkcji to OGROMNA wręcz baza pytań, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas rozgrywki. W momencie pisania tego tekstu, w bazie znajduje się ponad 26 000 zagadnień pogrupowanych w tysiącach rozmaitych kategorii: od kreskówek i gier komputerowych, po sport, historię i muzykę. A wszystko to podane przez Salli, inteligentną, ale i czasem wredną prowadzącą.
12. ZOOM GAMES
Gry Zoom to zabawne zajęcia, w które możesz grać ze znajomymi i współpracownikami na platformie wideokonferencyjnej Zoom. Gry te mogą obejmować Bingo, Szarady i Wilkołaka. Celem tych gier jest po pierwsze sprawienie, aby spotkanie było przyjemniejsze i bardziej angażujące, po drugie zdalne budowanie zespołu. Te zajęcia są również znane jako „gry spotkań Zoom”, „gry imprezowe Zoom” i „zajęcia grupowe Zoom”.
Żeby móc skorzystać z aplikacji i gier Zoom, najpierw należy zezwolić na ich uruchamianie przez zmianę ustawień konta Zoom, a następnie wystarczy w aplikacji Zoom przejść do zakładki “Aplikacje” aby wyszukać i uruchomić je podczas spotkania.
Podsumowanie
Programów, które można wykorzystać do wzbogacenia spotkań online jest bardzo dużo. Czasem niektóre aplikacje na pierwszy rzut oka nie wydają się oczywistym wyborem. Wszystko zależy jednak od naszej pomysłowości. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy troszkę możliwości niektórych dostępnych gotowych rozwiązań. Jeżeli potrzebujecie pomocy przy wyborze aplikacji, tworzeniu interakcji lub prowadzeniu spotkania online z użyciem narzędzi do integracji chętnie pomożemy. Poniżej znajdziecie kalendarz Michała, z którym porozmawiacie o każdym rozwiązaniu.