Starcie tytanów – Teams vs Zoom

Video
Dźwięk
Światło
Przygotowanie siebie i gości
Jakość połączenia

 

Starcie tytanów
- Teams vs. Zoom

3 minuty czytania | 29.01.2021 | Udostępnij

Organizacja eventu to jeden z najlepszych sposobów na budowanie trwałych, bez-pośrednich relacji z klientami w kreatywnej i angażującej formie. Niezależnie od te-matyki wydarzenia i jego rodzaju, jednym z podstawowych wyzwań jest wybór prze-strzeni, w której odbędzie się konferencja, spotkanie autorskie czy impreza integra-cyjna. Wybuch pandemii pokrzyżował wiele planów, ale bardzo szybko okazało się, że przeniesienie wydarzeń do świata online może mieć co najmniej taką samą, a nie-kiedy nawet większą skuteczność, niż przeprowadzanie ich w tradycyjnej, offli-ne’owej formie. Wirtualna przestrzeń roi się od koncertów, festiwali, szkoleń, webi-narów, spotkań. Sale konferencyjne zamieniliśmy na internetowe meeting roomy, platformy online i strony internetowe z osadzonym streamingiem. I zapewne przez długi czas sytuacja ta się nie zmieni.


Teams albo Zoom - oto jest pytanie

Podstawowym zadaniem stojących przed organizatorami eventu, np. konferencji online, jest wybór narzędzia, za pomocą którego połączą się z widzami, a prelegenci z platformą online, na której będą ich oglądać uczestnicy wydarzenia. Czy wiecie, że w ubiegłym roku jednymi z najczęściej wyszukiwanych w Polsce haseł według Goo-gle Trends były te związane z komunikatorami internetowymi? Możliwości jest bar-dzo wiele, a dobrze dobrane narzędzie to pierwszy krok do sukcesu. Prym wiodą dwa - Microsoft Teams oraz Zoom. Jakie narzędzie wybrać, aby połączyć się z prele-gentem? Które z nich jest wygodniejsze w danej sytuacji? Czy istnieje niezawodny komunikator?

Oba narzędzia sprawdziliśmy w bojach podczas setek godzin naszych online’owych even-tów.

Microsoft Teams i Zoom to komunikatory bardzo do siebie podobne i różne jedno-cześnie. Oba narzędzia oferują zestaw usług do wideokonferencji (w tym systemów pokojowych) i telefonii UC. Gdy zajrzymy jednak nieco głębiej, okaże się, że wiele je różni. Przedstawiamy całą prawdę o Microsoft Teams i Zoom - zalety, wady, podo-bieństwa i różnice.

Wypełnij formularz, a otrzymasz rekomendację rozwiązań
dla Twojego wydarzenia

Przejdź do formularza

Funkcjonalności

Zarówno Zoom, jak i Teams umożliwiają spotkania online, czaty, połączenia, udostępnianie ekranu i plików. Jednak dzięki integracji z Office 365, pojedynek na funkcjonalności na razie wygrywa Microsoft Teams. Bezproblemowa współpraca oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych czy wyszukiwania plików sprawiają, że jest to kompleksowe narzędzie, które znakomicie sprawdzi się w wielu organizacjach.

Zoom na tym polu nie jest tak wszechstronny, ale za to jego wdrożenie nie wymaga praktycznie żadnych skomplikowanych procesów. W integracji pomocnych jest wiele aplikacji i dostępnych na rynku rozwiązań biznesowych. W porównaniu do giganta, jakim bez wątpienia jest Microsoft Zoom, jest znacznie młodszą organizacją. Dynamiczny rozwój sprawia jednak, że zaczyna deptać rywalowi po piętach.


Interfejs użytkownika

Design i ogólne wrażenia są w obu przypadkach bardzo dobre. Użytkownicy Zooma zachwycają się jego prostym interfejsem i stosunkowo prostą instalacją, niewymagającą biegłości w systemie IT.

Microsoft Teams stanowi większe wyzwanie. Korzystanie z pełni możliwości, jakie oferuje oprogramowanie, wymaga nieco bardziej skomplikowanych czynności. Decydując się jednak na tę bardziej wyboistą ścieżkę, możemy ostatecznie zyskać wiele benefitów.Koszt

Zarówno Microsoft Teams, jak i Zoom, oferują bezpłatne wersje platformy oraz płatne plany z bardziej zaawansowanymi funkcjami. Bezpłatna wersja Microsoft Teams obejmuje ograniczone rozmowy i współpracę, aplikacje i usługi zwiększające produktywność, spotkania i połączenia oraz zabezpieczenia. W bez-płatnej wersji brakuje dwóch ważnych elementów - narzędzia administracyjnego oraz po-mocy technicznej firmy Microsoft. Bezpłatna wersja Zoom obejmuje spotkania, które mogą obsługiwać do 100 uczestników (z 40-minutowym limitem spotkań grupowych), nieograniczone spotkania 1:1, pomoc online, funkcje wideokonferencji i konferencji internetowych, współpracę grupową oraz zabezpieczenia.

W przeliczeniu na użytkownika, plan Premium firmy Microsoft jest nieco tańszy niż porównywalny plan Zoom Pro, ale w przypadku planów dla przedsiębiorstw - narzędzia mają podobną cenę.


Integracje

Dzięki ścisłemu połączeniu z Office 365, przewagę osiąga tu Microsoft Teams. Dodatkowo istnieje ponad 70 integracji tego narzędzia, obejmujących opcje zarządzania zgłoszeniami, ankietami, wiadomościami i wiele innych.

W przypadku Microsoftu integracje zwykle mają na celu przeniesienie danych aplikacji na własną platformę. Zoom za to bezproblemowo współpracuje z innym oprogramowaniem. Świetnym przykładem jest jego współdziałanie ze Slackiem. Oprócz tego, dostępnych jest ponad 100 integracji, w tym z Office 365. Niedawno Zoom ogłosił również wprowadzenie nowych funkcji. Zapps umożliwia korzystanie z różnych aplikacji wewnątrz Zooom. Z kolei OnZoom to platforma do zarabiania na materiałach wideo i webinarach. Obie te nowości są bardzo pomocne i przydadzą się szczególnie osobom pracującym zdalnie.

And the winner is…

Któremu narzędziu przyznać zatem laur zwycięstwa? Naturalnie nie ma prostej i oczywistej odpowiedzi. Ostateczny wybór zależy od potrzeb i wymagań organizacyjnych. Obie plat-formy aktywnie się rozwijają i z każdym miesiącem pojawiają się nowe funkcje i możliwości. Co ciekawe, w wielu przypadkach Microsoft Teams i Zoom faktycznie łączą się, aby dobrze ze sobą współpracować, zamiast rywalizować. W rzeczywistości coraz częściej dostrzega-my, że duże przedsiębiorstwa decydują się na „standaryzację” zarówno w przypadku Te-ams, jak i Zoom. Microsoft Teams doskonale sprawdza się we współpracy wewnętrznej, podczas gdy Zoom jest często preferowany do pracy zewnętrznej - czy to z klientami, czy z gośćmi. Ponieważ integrują się ze sobą, łatwo jest tworzyć jasne scenariusze, z których użytkownicy będą korzystać.

Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzecie, życzymy Wam wielu owocnych spotkań i spektakularnych eventów.


Bądź na bieżąco!
Pobierz raport: eventy online

Pobierz raport
Zorganizuj
konferencję ONLINE